-
Gibraltar
-
Suomeksi
-
Omatoimisesti
-
Bussi
-
Soveltuu pyörätuolilla
-
Läpi vuoden
-
Lukuisia
-
Saatavilla
Brittiläisen pikkukaupungin tunnelmaa, kalkkikivivuori, jylhiä rinteitä, huikeita maisemia ja monipuoliset shoppailumahdollisuudet. Tämä retki vaihtoehto on sinulle, joka haluat omatoimisesti tutustua Gibraltariin.
Retken kesto
Lähtö noin klo 8.20-9.40 välillä riippuen retkipysäkistä. (Näet pysäkit, kun alat tehdä varausta).
Noin 7 tuntia. Paluu Aurinkorannikolle noin klo 15.30-17.
Kohokohdat
- Oma aikaa Gibraltarissa
- Opastus
Mukava retki nauttia Gibraltarista omaan tahtiin.
Gibraltarille saavutessa on rajatarkastus.
Gibraltar on mielenkiintoinen sekoitus brittiläistä tunnelmaa ja Välimeren lämpöä. Kaupungin keskustassa on paljon kauppoja, pikkukahviloita ja ravintoloita. Voit tehdä ostoksia kuuluisan Main Streetin kaupoissa tai istahtaa kahvilaan seuraamaan kaupungin elämää.
Päivän aikana voit tutustua omatoimisesti Gibraltarin keskustaan tai lähteä oppaan kanssa tutustumaan upeaan kasvitieteelliseen puutarhaan.
Euroopan Unionin voimassaoleva passi tai henkilökortti. Muut kuin Suomen kansalaiset ovat itse vastuussa mahdollisesti tarvittavan viisumin hankkimisesta. Huomioithan, että oleskelulupa ei kelpaa matkustusasiakirjana. Matkanjärjestäjä ei ole vastuussa rajan ylityksen epäämisen aiheutuneista seurauksista.
• Busseissa ei ole WC:tä. Retken aikana on useita mahdollisuuksia käydä WC:ssä.
• Eurot käyvät valuuttana. Jos maksat käteisellä, saatat saada vaihtorahana Gibraltarin puntia, joten voit halutessasi varata retkelle mukaan pienempää rahaa. Kortimaksu käy myös suurimmassa osassa liikkeitä.
• Mikäli retken osallistujamäärä on alle 30 henkilöä, retki järjestetään kansainvälisenä retkenä, jossa suomenkielinen opas on mukana.
Kaupungin keskusta on tasaista ja helppokulkuista. Muistathan ilmoittaa mahdollisista lastenrattaista etukäteen, sillä retkibussin koko ja tavaratila vaihtelee.
Retkibussin ollessa täynnä alle 4v. lapsi istuu vanhemman sylissä.
Kaupungin keskusta on tasaista ja helppokulkuista.
Liikuntarajoitteisen on kyettävä toimimaan retkellä omatoimisesti tai seuralaisensa avustaman eli muun muassa nousemaan jyrkkäportaisen retkibussin kyytiin. Muistathan varmistaa etukäteen mahdollisuudesta ottaa pyörätuoli mukaan, sillä bussin koko ja tavaratila vaihtelee.
Peruutuskulu on 10€ per/henkilö, kun matkaan on yli 24h. Kun matkaan on alle 24h, peruutuskulu on 100%.
Retken järjestäjä pidättää oikeudet retken sisällön sekä kohteiden vierailujärjestyksen muutoksiin sekä retken peruuntumiseen, mikäli vähimmäisosallistujamäärä ei täyty tai sääolosuhteet eivät salli sen toteutumista. Peruutuksesta pyritään ilmoittamaan mahdollisimman aikaisin varauksen yhteydessä jätettyyn yhteystietoon.
Mikäli retki peruuntuu eikä korvaavaa retkeä löydy, palautetaan maksu kokonaisuudessaan alkuperäisen maksutavan mukaisesti. Retken järjestäjä ei vastaa mahdollisista ylimääräisistä kuluista, jotka syntyvät asiakkaalle retken peruuntumisen vuoksi.
Osallistujien määrä eri hakupaikoista vaihtelee retkittäin ja siitä johtuen bussi saattaa saapua paikalle aikataulusta poiketen. Olethan kuitenkin valmiina retkilipussa osoitettuun aikaan muiden retkelle lähtijöiden aikataulun sujuvuuden takaamiseksi.
Huomioithan, että varauksia otetaan vastaan edelliseen päivään klo 13 saakka, jonka jälkeen paikka on varmistettava puhelimitse.
Retkipysäkit ja -kellonajat näet, kun alat tekemään varausta!
- Kuljetukset
- Suomenkielinen opastus bussissa
- Ruokailu
Retkipäivät
-
Retkiä saatavillakeskiviikko12.11.2025€3515Saatavilla
-
Retkiä saatavillatorstai20.11.2025€3511Saatavilla
-
Retkiä saatavillatorstai4.12.2025€3515Saatavilla
-
Retkiä saatavillatorstai18.12.2025€3515Saatavilla
-
Retkiä saatavillatorstai8.1.2026€3515Saatavilla
-
Retkiä saatavillatorstai22.1.2026€359Saatavilla
-
Retkiä saatavillatorstai5.2.2026€3515Saatavilla

























Kirjoita arvostelu
Sinun täytyy kirjautua sisään kommentoidaksesi.